Elektronik Bankacılık

Gelişen teknoloji ile elektronik bankacılık olanakları giderek artmaktadır. Günümüzde satıcı ödemeleri, müşteri tahsilatları, kredi kartı işlemleri, otomatik ödemeler, bankalar arası para transferleri, vergi ödemeleri, kredi /mevduat vb finansal ürünler gibi birçok işlem bankalar üzerinden gerçekleşmektedir.

Ancak birden çok bankada farklı para birimlerinde açılmış vadeli, vadesiz banka hesaplarında oluşan parasal hareketlerin muhasebe kaydı oldukça iş gücü ve zaman sarfına neden olur. Dolayısıyla bu banka işlemlerinin muhasebe kayıtlarında gözden kaçırma ve hata yapma ihtimali yüksektir. Üstelik tüm işlemlerin muhasebe kaydı sonrası her bir banka hesabı ile mutabakat yapıp ay sonu bakiyesini teyit etmek gereklidir.

Tüm bu operasyonel işlemlerin manuel olarak takibi ciddi güvenlik açıkları oluşturmakta, uluslararası veya iç denetim gerekliliklerine de aykırılık teşkil etmektedir.

Elektronik bankacılık bu sorunlara hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde çözüm sağlayan bir hizmettir.


SAP’nin Elektronik Bankacılık Olanakları

 • Banka ekstreleri elektronik ortamda bankalardan kolaylıkla temin edilip firmaların ERP sistemlerine aktarılabilmektedir.

 • SAP bankaların bütün standart veri gönderim formatlarını desteklemektedir. Bankaların kendilerine özgü veri gönderim formatlarının da dönüştürülüp SAP’ye aktarılması mümkündür.

 • SAP ile bankalar arasındaki veri transferi web servis, FTP veya SFTP yolu ile sağlanabilmektedir. Böylelikle veri kirliliği, veri kaybı ve kötüye kullanım ihtimalleri ortadan kalkmış olur.

 • Bankadan gelen dosya içeriği SAP tarafından yorumlanabilmekte, bu sayede banka ekstresindeki tüm bilgiler muhasebe kaydına yansıtılabilmektedir.

 • SAP elektronik bankacılık çözümleri, SAP’nin diğer hazine ilişkili çözümleri ile (Treasury and Risk Management, In-House Cash Management vb) entegre edilebilmektedir. Böylelikle birden çok grup içi şirketin bankalar üzerinden birbirleri ile olan finansal işlemleri konsolide bir şekilde takip edilebilmekte, cari hesap mutabakatı etkin, hızlı ve güvenilir bir biçimde yapılabilmektedir.

 • SAP tüm bu işlemlerin otomasyonuna olanak vermektedir. Bu durum zaman, emek ve maliyet açısından büyük tasarruf sağladığı gibi güvenlik ve hata risklerini asgari seviyeye düşürür.

Kuzgun Danışmanlık Elektronik Bankacılık Çözümleri

 • F110 otomatik ödeme programını banka üzerinden yapılacak ödeme işlemleri, müşteri tahsilatları ve DBS kullanımı için uyarlıyoruz.

 • F110 sürecini belli bir iş akışına bağlayarak veri dosyasının gerekli onay silsilesi sonrasında oluşmasını sağlıyoruz.

 • Bankaya gönderilecek talimatları güvenli ortamda, istenilen formatta oluşturabiliyoruz. Bankadan gelen akıbet dosyalarını ilgili talimatla ilişkilendirerek kayıt altına alınmasını sağlıyoruz. Veri transferi istenilen sıklıkta gerçekleşebiliyor.

 • Banka üzerinden gerçekleşen tüm finansal hareketlerin, banka komisyon giderlerinin, EFT masraflarının vb geçmişe dönük raporlanmasını sağlıyor, analizine imkân veriyoruz.

 • İlgili firma, finans yöneticisi ve kişilere e-posta yoluyla ödeme ihbarı gönderilmesini sağlıyoruz.

 • MT940 formatı ile bankadan gelen elektronik hesap özetinin okunup yorumlanarak istenilen şekilde kaydedilmesini sağlıyoruz. Böylece:

  • İşlemin ait olduğu şirket kodu, iş alanı, kâr merkezi, masraf yerleri gibi organizasyonel nesneleri türetebiliyoruz.

  • Tedarikçi ve müşteri açık kalemlerini denkleştirilebiliyoruz.

  • Otomatik yorumlanan dosyaların kayıt öncesinde finans sorumlusu tarafından düzenlenebilmesine, değiştirilebilmesine imkân veriyoruz.


Kuzgun Danışmanlık

2002 yılından beri SAP-FI danışmanlığı yapmakta olan Ahmet Güler tarafından 2011 yılında kurulan Kuzgun Yazılım, ulusal ve uluslararası firmalarda pek çok projede faaliyet göstermektedir. Kurulum ve roll-out projelerin yanı sıra destek hizmeti vermekte, elektronik bankacılık, hazine ve risk yönetimi gibi uygulamalarda çözüm üretmektedir.

KUZGUN DANIŞMANLIK

İletişim

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  +90 216 445 03 03
  Bostancı Mah. Dr. Kemal Akgüder Cad. Kahraman Sok. Bahar Apt. No: 8/A-B 34744 Kadıköy / İstanbul

Duyurular

Anadolu Cam Sanayii A. Ş. de Elektronik Bankacılık Uygulamasına Geçti

Şişecam Topluluğu bünyesinde yürüttüğümüz elektronik bankacılık projemizin uygulamasına yeni bir şirketin daha...